ВЪТРЕШНИ И ВЪНШНИ ПРИЧИНИ ЗА КОСОПАДА

Косата не представлява нищо друго освен рогови нишки. Първоначалното й предназначение е за топлинна защита, но в днешно време няма реална необходимост от нея, тъй като човек прекарва по-голямата част от живота си в темперирани помещения. Така че има ли значение, ако я загуби? Да, ако се вземе предвид символичната сила на гъстата коса, която влияе също на психиката. Специалисти обясняват какви са причините за косопада и как да се използват естествени средства за постигането и поддържането на здрава и жизнена коса.

 

На главата си човек има средно от 100 000 до 150 000 косъма с гъстота до 200 косъма на квадратен сантиметър – оскъден остатък от първоначалната му козина. Косата е единствената част от човешкото тяло, която редовно се унищожава, окапва и след това се възстановява. Нормално косата расте с около един сантиметър на месец в продължение на 2 до 8 години, фазата на покой е от 2 до 6 месеца, след което пада. Чрез този процес се губят около 60-70 косъма на ден. Ако те са повече от 80-100 на ден, това се определя като косопад. Така че човек трябва да положи усилия и да брои изгубените косми от главата, за да определи дали действително става въпрос за косопад. Подобно на бозайниците през пролетта и есента при хората също се наблюдава лека „смяна на козината“, която е съпроводена със засилване на косопада за кратко време.

Косата израства от космени луковици. Зоната около тези луковици е покрита с гъста капилярна мрежа. Колкото по-плътна е тя, толкова по-дебела и по-силна става косата. Няма начин тя да бъде увеличена, но има много причини, които я намаляват и по този начин стимулират повишеното падане на коса. Косопадът може да се дължи на цял набор от външни и вътрешни причини. При това той е безболезнен и сам по себе си не представлява проблем за организма. Фактът, че се приема толкова драматично се дължи единствено на ефекта му върху психическото състояние. Изявления на раково болни пациенти, които субективно възприемат загубата на коса като най-лошия страничен ефект на химиотерапията, показват колко тежко се приема косопада, независимо че физическите последици са много по-сериозни.

Косата като символ на женственост, здраве и физическа сила

При жените косата символизира женствеността и еротично-чувствената харизма, докато при мъжете тя означава потентност и физическа сила. Тази хилядолетна символика на човешката коса може да бъде открита в безброй истории, приказки и легенди. Еротичните сцени в киното и телевизията биха загубили ефекта си без красивата, дълга, разпусната коса на жената. Всички герои мъже и принцове в легендите и приказките също са изобразявани с гъста грива – цялата сила на Самсон в Стария завет например била в косата му и той загубил живота си, едва когато Далила я отрязала.

Когато търсят емоционалния фон на косопада, жените често се питат дали са изгубили или не еротичността и женствеността си. От друга страна, значително засиленият косопад при мъжете днес не само се толерира и възприема като нормален, но дори се предизвиква „изкуствено“: бръсненето на главата нерядко е търсен ефект. Способността за логично и рационално мислене в наше време е от първостепенно значение и обикновено се свързва с мъжки качества. Затова не е изненадващо, че косата на носителите на „челото на мислителя“ оредява или че „отдръпващата й се линия“ не е кой знае колко травмираща. Така индивидуалността, интелигентността и натрупаните знания присъстват почти видимо.

Стилизиращите продукти натоварват скалпа

Външните влияния са основните причини за загуба на коса. Това са така наречените физически причини: шампоани, балсами, сешоари, къдрене, бои, стилизиращи продукти и т.н. Eдно основно правило гласи: колкото повече химикали има в косата (напр. къдрене, бои), от толкова повече химикали се нуждае шампоанът или балсамът, за да може човек да изглежда добре. Поради тази причина не всеки иска веднага да премине към естествена грижа. По принцип, когато става въпрос за грижа за косата, по малкото е повече! Един добър, добре поносим сапун за коса обикновено е достатъчен, за да й придаде копринен блясък. Междувременно се появиха сапуни за всеки тип коса в магазините за здравословни храни, а също и на пазарите

Предимството им е, че могат да се отмият напълно, докато при класическите шампоани в косата и скалпа винаги се задържат натоварващи ги остатъци. Косата може да се измие също с минерална пръст (напр. пръст от лава). Възможно е преходът към натурална грижа за косата да изисква приспособяване в началото, тъй като отнема много време, докато косата се освободи от всички остатъци на използваните преди това конвенционални продукти. Основното правило при това е косата да се измива обилно с хладка вода, докато започне да „скърца.

Гъбичната инфекция на скалпа води до загуба на коса

Често срещана причина за косопад е гъбичната инфекция на скалпа. Нерядко тя е отговорна и за кръговия косопад. За изясняване на проблема е необходима консултация с дерматолог. Класическата медицина разполага с редица препарати, които имат антимикотичен (противогъбичен) ефект. Необходимо е също така да се предотврати рецидив след подобна терапия. Затова е добре от време на време да се използва шампоан с масло от чаено дърво. Лесно е човек да го приготви и самостоятелно: за целта в малък съд се сипва достатъчно шампоан заедно измиване на косата, в него се разбъркват 6-8 капки етерично масло от чаено дърво и косата се измива с тази смес. Ако човек предпочита да мие косата си с минерална глина, можете и към нея да добави етерично масло от чаено дърво. Растежът на косата обикновено се възобновява след премахване на гъбичките. Паразитите се развиват особено добре в тъмна, влажна и топла среда, каквато косата често им предоставя. Затова човек трябва да се увери, че винаги изсушава добре косата си и й осигурява проветряване, като я носи разпусната например. Не само гъбичните инфекции, почти всички видове заболявания на скалпа водят до загуба на коса. В по-голямата част от случаите тя израства отново, когато се възстанови здравето на скалпа. Простата „диагноза на външния вид“ често е трудна, тъй като наличието на коса прави кожата на скалпа да изглежда различно от останалата част на тялото. Затова при съмнение е добре човек да се консултира със специалист. Зад косопада и пърхота например може да се крие псориазис на скалпа. Яснота може да даде и хистологична находка при дерматолог.

 

Хормоналните промени влияят върху растежа на косата

Вътрешните заболявания също могат да предизвикат засилено падане на коса. Зад това често се крият хормонални влияния, като засегнати биват както жените,
така и мъжете. Мъжките хормони стимулират растежа на космите по тялото и лицето, а женските – по скалпа. Възможностите за лечение на косопад при мъжете са доста
ограничени, тъй като всички медикаменти, които притежават стопиращ ефект върху мъжките полови хормони, могат да имат и страничен ефект от загуба на либидо и потентност. Активната съставка финастерид, например, пречи на хормоналния разпад на тестостерона, което освен всичко друго удължава фазата на растеж на косата. Но след като лекарството бъде спряно, ефектът скоро изчезва и косата продължава да пада. Други активни съставки без хормони, като миноксидил, стимулират кръвообращението около луковицата на косъма, което способства за заздравяване на косата, и в най-лошия случай могат да се очакват странични ефекти като дразнене на кожата, неврологични симптоми и проблеми с кръвообращението.

От холистична гледна точка има много повече начини за противодействие на косопада при жените: спадът в нивата на естроген може да има отрицателен ефект върху количеството и плътността на косата. Жените обикновено забелязват това по време и след менопауза. Поради намаляване то нивата на естроген, андрогенните (т.е. мъжките) части на хормоните се увеличават. Макар да е само пропорционална, а не абслютна, тази промяна може да стимулира поникване на косми там, където една жена не би искала. В допълнение, косата на главата често става по-тънка и по-малко.

Природата предлага цял набор от растения, които съдържат т.нар. фитоестрогени, които могат да окажат положителен ефект върху косата по време на менопауза.
Към тях спадат напр. нарът, червената детелина, семената от коприва или кохошът, които често биват включвани в състава на фармацевтични и козметични препарати. Много жени се отчайват от оредяването на косата след раждане и по време на кърмене. Това е така, защото по време на бременност падат повече от обичайните 60-70 косъма на ден. Но тази разлика изчезва след раждането. След това отнема няколко месеца, докато косата израсте и се сгъсти отново. На този процес може да се въздейства само в ограничена степен терапевтично, тъй като представлява естествен процес.

Стимулиранена кръвообращението на скалпа с четка

Загубата на коса поради липса на кръвообращение обикновено е свързана с общо нарушение на кръвообращението. По-специално, най-малките съдове, които доставят кръв на корените на косата, се стесняват и не получават достатъчно хранитени вещества. В резултат на това косата расте по-бавно, изтънява и пада по-рано. Външно кръвообращението на скалпа може да се стимулира, като се прилагат добре познатите сто движения на четката при разресване,познати от съветите на баба. За целта е необходимо да се използва добра четка за коса – извита, за да съответства на формата на главата и за предпочитане с четина от глиган. Масажите на скалпа при всички случаи имат релаксиращ и стимулиращ кръвообращението ефект. Тъй като пушенето намалява притока на кръв към най-малките съдове, то увеличава косопада. Дефицитът на минерали също може да стимулира загубата на коса. Фокусът тук е върху микроелементите цинк, селен и манган. Хората, които обръщат внимание на балансирана, здравословна диета, обикновено нямат недостиг. Въпреки това може да бъде полезно да се приемат тези минерали за кратък период от време. Над главата минават части от акупункурните меридиани на пикочния мехур и жлъчката. От холистична гледна точка, ако бъбреците, пикочния мехур и системата на жлъчните пътища са претоварени, може да се развие екзема на скалпа с последваща загуба на коса. Поради това е препоръчително да се облекчат тези органни системи, например чрез пиене на много негазирана вода, здравословна диета или подходящи хранителни добавки. Капацитетът за детоксикация може да изисква и стимулация на черния дроб. Здравата коса е свързана с емоциите ни.

Ето защо в продължение на стотици години трескаво е било търсено средство, което да стимулира растежа на косата. Досега нито едно от тях не е доказало ефективността си след дългосрочно проучване. Прилагането на малко химикали върху косата, редовните масажи на скалпа за стимулиране на кръвообращението и балансираната диета са
най-добрите стълбове за красива коса до дълбока старост.

Източник: Списание “Аптека” брой 136

Comments are closed.